Psikiyatrik İlaçlar

Sakinleştirici İlaç İsimleri Nelerdir?

Sakinleştirici ilaç isimleri yer aldığı gruba ve etken maddesine göre belirlenmektedir. Günümüzde psikolojik sorunların aşılması ve sakinleştirici etki elde edilmesi için pek çok ilaç tercih edilmektedir. Sakinleştirici ilaç türleri, kişilerin anlık olarak sakinleşmesi ve daha sağlıklı kararlar vermesi yönünde önemlidir. Psikolojik sorunların tedavi edilmesi sürecinde özellikle anlık olarak ortaya çıkan krizlerin ve hatalı davranışların önlenmesi üzerinde etkilidir. En çok tercih edilen ve kullanılan sakinleştirici türüne sahip ilaçlar neler birlikte inceleyelim.

Sakinleştirici İlaç Nedir?

Sakinleştirici ilaç genel olarak düşük dozda alınan ve bunaltı ile birlikte gerginliği alan, duygu ve davranışların şiddetinin azaltılmasında etkili ilaçların genel ismidir. Yüksek dozda kullanımı ile birlikte uyku ve bilinç bulanıklığı yapar. İlaçların temel görevi uyku vermesi değildir. Sakinleştirici etkiye sahip olduğu ve kişilerin gerginliğini aldığı için uykuya dalma sorunlarının kontrol altına alınmasını sağlar. Doğru dozda kullanıldığında, rahatlama ve çok daha iyi hissetme sağlanır. Yüksek dozlarda kullanılması halinde, anestezik etki gösterebilir.

Sakinleştiriciler, psikolojik hastalıkların tedavi sürecinde hastaların kendini iyi hissetmesi ve yapılan psikoterapi uygulamalarına daha hızlı yanıt vermesi için gerekli ve önemli ilaçlardır. Uzman doktor tarafından reçete edilmesi ve kullanılması gereken ilaç türleridir.

Sakinleştirici İlaçların Vücutta Etkileri Nelerdir?

Sakinleştirici ilaçların etkileri doğru dozda alınması ile olumlu bir seyir gösterirken hatalı kullanımı tehlikeli olabilir. Bu ilaçların kullanımı sırasında özellikle bilinmesi gerekenler:

Alkol ve benzeri vücudu uyuşturan ilaçlarla alındığında son derece tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilecektir.
Enjekte ve çözdürme gibi yöntemlerle alınması halinde, vücutta çok büyük tahribat sağlayabilir.
Bu tip ilaçların vücutta bağımlılık yaptığı mutlaka bilinmelidir. Doğru dozda ve sürede kullanılması ile yararlı etkiler ortaya çıkacaktır. Doktor kontrolünde kullanılması ve gerekli iyileşme ile birlikte kontrollü şekilde bırakılması sayesinde herhangi bir sorun olmayacaktır.
İlacın kullanıma başlanması ile birlikte, kişilerde umursamazlık ve rahatlık gibi etkiler oluşabilir.
Merkezi sinir sistemi üzerinde etki ettiği için uyku yapabilir.
Panik atak hastaları üzerinde özellikle olumlu etkiye sahiptir. Bu rahatsızlığa sahip olan bireylerde ayak titremesi, kalp çarpıntıları ve kaygı gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. İlacın kullanımına bağlı olarak bu tip belirtiler kontrol altına alınabilir.

En Çok Kullanılan Sakinleştirici İlaçlar

En çok kullanılan sakinleştirici ilaçlar listemizde, birbirinden önemli ve kullanılması gereken ilaçlar vardır. Bunların ayrı ayrı incelenmesi ve mutlaka hangi sorunlar üzerinde etkili olduğunun bilinmesi gerekir.

Xanax

Xanax ilaç bazı psikolojik hastalıkların tedavi sürecinde kullanılan ve sakinleştirici etkisi bulunan ilaçtır. Panik bozukluk ve anksiyete gibi önemli kaygı bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Yeşil reçeteli olan ilaç, uzman psikiyatrist tarafından reçete edilebilir. Panik, korku ve endişe nöbetlerinin kontrol altına alınması için kullanılır. Uzun süreli kullanımda bağımlılık yapma durumu söz konusu olduğu için mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Diazem

Diazepam sakinleştirici ve kas gevşetici gibi etkileri olan, sakinleştirici grubunda yer alan ilaçtır. Nöbet geçiren hastalarda anlık olarak uygulanabilir. Özellikle anksiyete tedavisinde, panik atak tedavilerinde, epilepsi hastalarında, uyku sorunlarının giderilmesinde, kasların gevşetilmesi gerektiğinde kullanılan çok geniş bir kapsama sahip ilaçtır. İlaç kapsül, çözelti veya ampul şeklinde kullanılabilir. Psikotik hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç değildir.

Lizan Kapsül

Lizan kapsül kaygı ve anksiyeteye neden olan beyindeki kimyasallar üzerinde etkili bir preparattır. Anksiyete tedavisi bir yana kısa süreli felç durumlarında kas kasılmalarının düzeltilmesi için de kullanılır. Buna ek olarak alkol kullanımının bırakılması ile ortaya çıkan yoksunluk semptomlarının giderilmesi için de tercih edilir.

Ativan Expidet

Ativan expidet kaygı ve anksiyete tedavisinde kullanılan benzodiazepin sınıfında yer alan bir ilaçtır. Özellikle yatıştırıcı ve uyku verici özelliklere sahiptir. Kaygı belirtilerinin giderilmesi, cerrahi operasyonlardan önce sakinleştirici olarak ve kanser hastalarında mide bulantısı ve kusmanın önlenmesi kullanılabilir.

Nervium

Nervium etkin maddesi diazepam olan ve çeşitli psikolojik sorunların kontrol altına alınmasında kullanılan bir ilaçtır. Her biri 5 mg olan bu ilaç, 50 tabletlik olarak satılır. Doktor tarafından reçete edilmesi gerekir. Özellikle; anksiyete tedavisinde, alkolü bırakan kişilerde yoksunluk durumunda, serebral inme ve kasların gevşetilmesi gereken durumlarda, havale geçiren kişilerde, titreme ve ağrılı kas kasılmalarında kullanılır.

Diapam Ampül

Diapam ampül etkin maddesi diazepam olan ve yine çeşitli psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçtır. Endişe, anksiyete ve kaygı durumunda, alkolü bırakan kişilerde ortaya çıkan yoksunluk durumunda, ağrılı kas kasılması sorununda, serebral inme sorununda ve kasların gevşetilmesi gereken hallerde kullanılır.

Avertyn

Avertyn anksiyete bozukluğunun tedavisinde, agorafobisiz panik bozukluk durumunda, majör depresif bozukluklarda ve obsesif kompulsif bozukluklarda kullanılır. Etkin maddesi Essitalopram olan ilaç genel olarak rahatlama ve sakinleştirme etkisi sağlar. Ağız yoluyla alınan ilaç mutlaka doktor tarafından reçete edilmelidir. Diğer sakinleştirici grubunda yer alan ilaçlar gibi kontrollü bir biçimde kullanılmalı ve bırakılmalıdır. Aksi durumda bağımlılık yapabilecektir.

Citoles

Citoles antidepresan sınıfında yer alan ve anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İlaç, seçici geri alım inhibitörü sınıfında yer alır. Beyinde yer alan ve sinir sisteminin sağlıklı işleyişini sağlayan serotonin gibi hormonların artırılması için kullanılır. Zihinsel dengenin korunması üzerinde etkilidir. İlacın kullanımına bağlı olarak mide bulantısı, baş ağrısı, ani kilo değişimleri, uyku hali ve cinsel isteksizlik gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Depresyon tedavisinde yardımcı olarak kullanılır ve terapilere destek sağlanır. Tek başına hiçbir psikolojik sorunun tedavi edilmesinde etkili değildir. Terapilerle birlikte depresyon, anksiyete, panik atak gibi sorunların ortadan kaldırılmasını sağlar.

Esram

Esram serotonin geri alım grubu içinde yer alan ve antidepresan olan bir ilaçtır. Oldukça popüler bir ilaçtır ve kullanımı da yaygındır. Antidepresanlardan daha hızlı etki eder ve yan etkileri de daha azdır. Kullanım sıklığının bu kadar fazla olmasının temel nedenleri bunlardır. Anksiyete, depresyon, panik atak, sosyal fobi ve benzeri hastalıkların tedavi edilmesinde etkilidir. Beyindeki serotonin eksikliklerinin giderilmesi ve insana mutluluk verilmesi için kullanılır.

Esmax

Esmax özellikle depresyon, panik bozukluk, yaygın anksiyete ve çeşitli fobilerin giderilmesi için kullanılır. 10 mg olarak satılan ilaç, 28,56 ve 84’lük tabletler halinde satılır. Antidepresan grubuna dahildir ve beyindeki serotonin seviyesinin artırılmasına yardımcı olur. İlacın kullanımına başlandıktan birkaç hafta sonra kişi kendini iyi hissetmeye başlayacaktır.

Sakinleştirici İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Sakinleştirici ilaçların kullanımı diğer ilaçlar gibi mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Alanında uzman psikiyatr tarafından reçete edilmesi gereken ilaçlar, doktorun tavsiyesine ve önerisine bağlı kalınarak kullanılmalıdır. Bu ilaçların kullanımı ile faydalı sonuçlar elde eden kişilerin, belirli bir süre sonra bağımlılık oluşmaması için ilaç kullanımını bırakması gerekir. İlaçların kullanım süresi kadar, bırakma aşaması da çok önemlidir.

Sakinleştiricilerin reçete edilmesi için öncelikle psikiyatrik muayene gereklidir. Doktorunuzla görüşme sağladığınızda, ilaca ihtiyacınızın olduğunu düşünmesi halinde sizlere ilacı reçete edecektir. Bunun dışında asla başka biri için reçete edilen sakinleştirici ve antidepresan sınıfında yer alan ilaçların kullanılmaması gerekir. Buna ek olarak sakinleştiriciler aniden bırakılmaması gereken ilaçlardır ve mutlaka yavaş yavaş azaltılarak bırakılmalıdır.

Psikonomi

Psikoloji Alanında Bulunan Her Şey Burada.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu